HAFTALIK DOZDA BİLGİ ARŞİVİ
ARAMA
  • anahtar kelime
Kitaptan Bölümler

Modern Bebek Bakımı

26 Ocak 2010 Salı YAZAN: Dr. Erhan ATEŞ

BEBEK BESLENMESİ VE MUZ

 

 

 BEBEK BESLENMESİ VE MUZ

 

BEBEKLER NE ZAMAN MUZ YEMEYE BAŞLARLAR?

Bebekler altıncı ay tamamlanıp yedinci aydan gün almaya başladıklarında muz yemeye başlarlar.
Altıncı aydan ufak bebekler muzu hazmetmekte zorlanırlar, muz ufak bebeklerde kabızlık ve alerjik tepkiler gibi istenmeyecek etkilere de neden olabilir.Bu nedenlerle muza başlamak için bebeğin altıncı ayını tamamlaması beklenmelidir.
 
BEBEKLERE MUZ NASIL VERİLİR?
 Altıncı ayını tamamlayan bebeklere az miktarlarla başlayarak muz verilmelidir. Muz çatalla ezilip meyve püresi karışımına ya da yoğurda katılmalıdır. Verilmesi gereken miktar 50 ila 100 g.'dır, büyük bir muzun yarısı, bebek için bir günlük muz miktarıdır.
MUZUN BEBEK BESLENMESİNDEKİ ÖNEMİ NEDİR?
Muz kalorisi yüksek, B ve C vitaminleri, potasyum, probiyotik ve liften zengin önemli bir meyvedir. Muzun 100 gramında yaklaşık 50 kalori mevcuttur. Tadının bebekler için cazip olması da muzu değerli kılar.
Muz bol lif ve potasyum minerali içerdiğinden bebekler ishal olduklarında imdada yetişir. Bebekler ishal olduklarında muz ve muzlu yoğurt tüketmelidirler.
Muz früktooligosakkarid ismi verilen probiyotikten yana da zengindir. Probiyotikler kalın bağırsakta yaşayan ve vücuda yararlı enzimler üreten bakterilerin, dolayısıyla da bağırsakların en büyük yardımcısıdırlar. Muz tüketen bebeğin bağırsak sağlığı daha iyi olur. Muz içerdiği probiyotikler sayesinde kalsiyumun bağırsaktan kana karışmasında da yarar sağlar, bebeğin kemikleri için güzel bir haberdir bu.
BEBEKLERE MUZ VERİLİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
-        Kabızlığa eğilimi olan bebeklerde muzdan kaçınmak gerekir. Yoğun lif içeren muz, ishal olan bebekler için çok uygun iken kabızlığı olan bebeklere muz asla verilmemelidir.
-          Cildinde egzeması olan alerjik bebekler muz yememelidirler. Muz alerjik reaksiyonları tetikleyebilen en önemli alerjen meyvelerden birisidir.
-          Bazı bebekler yoğun lif içeren muzu hazmetmekte zorlanırlar. Muz meyvesi boyunca uzanan lifler bazen hazmedilmemiş olarak bebeğin kakasında görülürler, bu görüntü bazen bebeğin kakasında bağırsak solucanı varmış hissi uyandırır.
-          Bebeğe marketten muz satın alırken ülkemizde üretilen yerli muzları tercih etmek gerekir, ülkemizde muz üreten üreticiler, tropikal ülkelere göre daha az tarım ilacı kullanmaktadırlar.
 
BEBEK BESLENMESİ VE MUZ KONUSUNDA AKLIMIZA GELEN SORULARI KİME SORALIM?
Bebek beslenmesi ve muz konusunda aklınıza takılan soruları modernbebek@gmail.com e-posta adresini kullanarak Dr. Erhan Ateş'e sorabilirsiniz.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum Ekle

Yazı hakkında yorumunuzu yazınız.

 
yasemin 04 Aralık 2011 Pazar
benim bebeğim henüz 6 aylık ve biraz iştahsız ne yapmalıyım .teşekkür ederim şididen .bebeğim anne sütü almıyor aptamil veriyorum.
erhan 06 Aralık 2011 Salı
Merhaba,

bebek iştahsız ise hekiminizle görüşerek kan tahlili yaptırıp gerekirse demir kullanımını konuşun. ""MODERN BEBEK BAKIMI"" isimli kitabımı okuyarak ek gıdalara geçmelisiniz.
yasemin 25 Aralık 2011 Pazar
muzun ortasındaki zarı çıkartılarak bebeğe verilmelidir diye söyleniyor doğru mudur?
Erhan 03 Ocak 2012 Salı
Merhaba Yasemin hanim,

Evet muz zarlari alinarak veriliginde daha kolay hazmedilir.
Hale 14 Mart 2016 Pazartesi
Hocam benim bebegim bugun 6aylik ama kendime henuz bir beslenme hazirlayamadim ogunler icin bilgi verirmisiniz
Satın Almak İçin Tıklayın Kitap Hakkında