HAFTALIK DOZDA BİLGİ ARŞİVİ
ARAMA
  • anahtar kelime
Kitaptan Bölümler

Modern Bebek Bakımı

19 Mart 2010 Cuma YAZAN: Dr. Erhan ATEŞ

BEBEK BESLENMESİ VE HAVUÇ

 

 

BEBEKLER NE ZAMAN HAVUÇ YEMEYE BAŞLARLAR? 

Bebekler hekimin  vereceği karara göre dördüncü ya da beşinci ya da altıncı ay tamamlandığında havuç tüketmeye başlarlar. Havuç bebeklere ya havuç suyu şeklinde ya da sebze püresinin içerisinde pişmiş olarak verilir.

 

 

 

BEBEKLERE HAVUÇ NASIL VERİLİR?

 

Havuç  eğer altı aylıktan ufak bir bebeğe verilecekse, sadece havuç  suyu olarak verilmelidir. Havuç temiz suda yıkanmalı, kaynar suya batırılıp hemen çıkarılmalıdır.  Kabuğu soyulmalı  sonra katı meyve sıkacağında sıkılmalıdır. Bebeğe çay kaşığı ya da biberonla, 50 cc. yani yarım çay bardağı miktarında verilmelidir.

 

Altı aylıktan büyük bebeklere ise havuç sebze püresi ile verilir. Bu amaçla 3 bardak su, 1 orta boy havuç, 1 orta boy patates, 1 tatlı kaşığı pirinç yaklaşık 1 saat süreyle, bir bardak su kalana kadar, ağzı kapalı kapta pişirilir. Tel süzgeçten, tamamen ezilerek püre olarak geçirilir. Bu pürenin içine bir çay kaşığı buğday irmiği ilave edilerek 5 dakika daha kaynatılır. Bebeğe yedirilir.

 İshal olan ve püre yiyebilen bebeklere havuç, pişirilip ezilerek püre şeklinde verilmelidir. Yine ishal olan bebeklere havuç, pirinç, patates ve tevuk eti ile hazırlanmış sebze püresi yedirilmelidir.

 

HAVUCUN BEBEK BESLENMESİNDEKİ ÖNEMİ NEDİR?

Havuç  antioksidanlardan, minerallerden  ve liften zengin önemli bir sebzedir.  Havuca turuncu rengini veren ve beta-karoten olarak isimlendirilen gıda öğesi, havucu bebekler için emsalsiz bir duruma getirir.  Bebeklerin havuç yemeleri şarttır çünkü içerdiği beta-karoten, vücutta A vitaminine dönüşerek hayati görevler üstlenir. Havuç sebze püresi içerisinde pişirildiğinde beta-karoten daha da kolay hazmedilir hale gelir, bu nedenle havuç, çiğ olarak değil de pişirilerek yendiğinde daha yararlı hale gelen nadir besinlerden birisini temsil eder.

A vitamini, loş ortamlarda da görmemizi sağlayan pigmentlerin gözde oluşmasını sağlar. A vitamini eksikliğinde körlük söz konusu olabilmektedir. A vitamini ayrıca bağışıklık sisteminin güçlü olması, ciltin sağlıklı olması için de şart olan bir vitamindir.

 

 

 

BEBEKLERE HAVUÇ VERİLİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Bebek kabız olduğunda ya da seyrek dışkıladığında havuç verilmemelidir.

Bir yaşından büyük çocuklarda kış döneminde aynı anda bol havuç +portakal+mandalina tüketildiğinde cildin sarı ya da sarı-turuncu renge boyanabileceği unutulmamalıdır. Özellikle el ayalarını etkileyen ve karotenozis ismi verilen bu durum zararsızdır ve kendiliğinden düzelir.

 

 

BEBEK BESLENMESİ VE HAVUÇ KONUSUNDA AKLIMIZA GELEN SORULARI KİME SORALIM?

Bebek beslenmesi ve havuç  konusunda aklınıza takılan soruları modernbebek@gmail.com e-posta adresini kullanarak Dr. Erhan Ateş'e sorabilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum Ekle

Yazı hakkında yorumunuzu yazınız.

 
ilknur 28 Ekim 2010 Perşembe
mrb hocam ben kıtabınızı aldım ve sebze corbasını tarıfınıze gore yaptım.oglum 5 aylık 1.haftada dedıgınız corbayı suyundan sadece tattırmak ıcın yaptım kalan corbayı gun ıcınde mesela sabah yaptıysam oglende vereyımmı yoksa kıtapta saat 1 de sadece tattırmak ıcın verın dedıgınız gıbı mı yapayım
erhan ateş 29 Ekim 2010 Cuma
Merhaba İlknur hanım,

sebze suyunu bebeğinize sadece 1 kez verin, başlangıçta sadece 5-6 çay kaşığı ile yetinin.
ilknur 02 Kasım 2010 Salı
hocam mrb daha oncede yazmıstım oglum 9 haziranda dogdu ve rotavirüs aşısının ılk dozunu 3 eylülde yaptık bıraz gec kaldık dr muz 3.ayını gectıgınde olmuyo dedı ama hesapladık daha 3.ayını doldurmadıgı ıcın ılk doznu verdık 2.dozunu 2 ay sonra demıstı yani 3 kasım oluyo dımı sızce nasıl zamanı?
erhanetc 03 Kasım 2010 Çarşamba
Merhaba İlknur hanım,

Evet aşının 2. dozu için tam zamanı, hemen yaptırın. Merak etmeyin, her şey yolunda.
aysegul eser 17 Ocak 2012 Salı
merhaba kizim on uc aylik ve duzenli olarak bir ek besin surecine hala giremedik.agzina ne verirsem (daha cok taneli olmak uzere) hemen cikariyor.bu arada boy75 cm kilo 8 kg.bana ne onerirsiniz
erhan 17 Ocak 2012 Salı
Merhaba Ayşegül hanım,

bebek diş çıkarmakta ise pütürlü gıda tüketmekte zorlanıyor olabilir, ayrıca kan ve idrar tahlilleri gerekebilir niçin iştahsız anlayabilmek için. Bu dönem beslenmesi ile ilgili olarak ""modern çocuk bakımı"" kitabının 18.-22. sayfalarını okumanızı öneririm.
Satın Almak İçin Tıklayın Kitap Hakkında