HAFTALIK DOZDA BİLGİ ARŞİVİ
ARAMA
  • anahtar kelime
Kitaptan Bölümler

Modern Bebek Bakımı

CRP (C REAKTİF PROTEİN)

C REAKTİF PROTEİN (CRP)
 
TANIM:

Vücudun herhangi bir noktasında  iltihap dokusu oluşmaya başladığında, bağışıklık sistemini alarm durumuna getirmek amacıyla karaciğerden salgılanan akut faz proteinlerinin en önemlisi C REAKTİF PROTEİN (CRP)’dir. CRP proteini bir çok bakterinin yüzeyinde yer alan fosforilkolin isimli bir maddeye bağlanır ve bakterinin bağışıklık sistemi tarafından hemen fark edilip yok edilmesini sağlar. Bu şekilde sanki bir antikormuş gibi davranır. Bu durum diş iltihabından kulak iltihabına her hangi bir iltihaba karşı vücudun saatler içerisinde verdiği ilk tepkiyi temsil eder. Savaş alanında ilk sırayı oluşturan piyadeler gibi düşmanı, yani mikropları ilk karşılayan karaciğer kaynaklı akut faz proteinleri ekibinin en önemli öğesidir CRP. Bu ilk tepkiden sonra bağışıklık sisteminin daha organize tepkisi sökün eder. Hekimler vücutta iltihabi bir tepki hissettiklerinde hastanın kan CRP değerini bilmek isterler. Özellikle bir iltihap dokusu var ise saptanması zor olan bebeklerde ve de sık hastalanan çocuklarda kan CRP düzeyinin yüksekliği hekime bakteriyel bir hastalık ihtimali konusunda ipucu verecektir.

(BU TANIM ANSİKLOPEDİATRİ SİTESİNDEN ALINMIŞTIR, www.ansiklopediatri.com).

 

CRP TESTİ İÇİN ALINMASI GEREKEN VÜCUT SIVISI:

Kan.
  
CRP TESTİ İÇİN HASTADAN KAN NASIL ALINIR?

Hastanın parmağından ya da damarından kan alınır. Eğer sadece CRP tahlili yapılacak ise, alınması gereken kan miktarı azdır: 100 mikrolitre serum yeterlidir.
 
 
KAN ÖRNEĞİ HASTADAN NE ZAMAN ALINMALIDIR?

CRP tahlili için hastadan günün her saatinde kan alınabilir. Hastanın aç ya da tok olmasının bir önemi yoktur.


 
CRP TESTİNİN İSTENME NEDENLERİ NELERDİR?

Kan CRP, yani C reaktif protein miktarında artış, vücudun herhangi bir noktasında iltihap dokusu oluşmaya başladığında vücut içerisinde, ilk saatler içerisinde gözlenen ilk bulgu olduğundan, hekimlere  çok değerli bir veri sunar. Özellikle "ağzı var, dili yok", tanımlaması yakıştırılan, ağrıyan ya da şikayetinin olduğu vücut bölgesini tam olarak tanımlayamayan bebeklerle ilgilenen hekimler, herhangi bir iltihap oluşumundan şüphe ettiklerinde CRP testinin bebeğe uygulanmasını isteyebileceklerdir.
 
 
CRP TESTİNİN NORMAL DEĞERİ:

CRP testinin normal değeri 0 ila 5 mikrogram/L'dir. 
 

CRP TESTİNİN SONUCU NORMAL DEĞERİN ALTINDA YA DA ÜZERİNDE İSE HEKİM NASIL YORUMLAR?

CRP testinin sonucu, üst limiti aşmıyorsa, tahlilin yapıldığı bebekte iltihaba yol açan bir hastalığın mevcut olmadığı düşünülebilinir.

Sonuç üst limitin üzerinde ise, tahlilin yapıldığı bebekte bir enfeksiyon nedeniyle iltihap dokusu oluştuğu düşünülür. CRP testinin sonucunun yüksek olmasına neden olan iltihap dokusu, enfeksiyon yaratan virüs ya da bakteri gibi bir hastalık etkeni olabileceği gibi, özellikle damarları tutan bir romatizmal hastalığın da belirtisi olabilir. Her türlü ciddi enfeksiyon hastalığı ile romatizmal hastalıklar CRP testinin sonucunun yüksek çıkmasına neden olurlar.

 


 

 


 

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum Ekle

Yazı hakkında yorumunuzu yazınız.

 
Satın Almak İçin Tıklayın Kitap Hakkında